A Nyíregyháza-Örökösföld görögkatolikus egyházközség kialakítása 1995-ben kezdődött, amikor még a Belvárosi Nagytemplomhoz tartozott, és onnan jártak ki a szervező lelkészek: Mosolygó Tamás, Bodogán László, Bubrik Miklós, majd 1997. évtől Dr. Papp Miklós. Kezdetben a liturgiákat és a hittanórákat az örökösföldi iskolában tartották. 2004. év az „első lépések” éve, ekkor kap az egyházközség saját lelkészt Dr. Papp Miklós személyében, akit Dr. Keresztes Szilárd püspök nevez ki. Dr. Papp Miklós parókus szerkesztésében elkészül az első Görögtűz című újság. Nő az egyházközség létszáma, ezért az általános iskolából az orvosi rendelőbe, majd onnan az örökösföldi közösségi házba költözik az egyházközség.
2005. év az egyik legfontosabb év az egyházközség életében, mivel 20-30 főről 100 főre duzzadt a közösség, valamint ekkor került megtartásra az első igazi karácsony a közösségi házban
2006. évben a 100 fő kezd közösséggé formálódni, melyet jelez a férfiak zarándoklata Máriapócsra, amikor is felvetődik egy önálló egyházközségi honlap létrehozása, mely Görögtűz néven ebben az évben, november 11. napján el is készül. A zarándoklat mellett a többi egyházközségi tag Sárospatakra kirándul, valamint sor kerül a dámóci szerzetesek meglátogatása, illetve Tállyán a borkóstolásra. Megtartja a Mikulás ünnepségét is a közösség, és a 2. karácsonykor már kb. 70 család ünnepel együtt.
A 2007. év volt a közösségi élet szempontjából az egyik legmozgalmasabb év, amelyben megtartásra került az első hittan óra a felnőtteknek, házaspároknak. Elkészült az első Görögtűz DVD az egyházközség életéről (Verdes Miklós gondozásában). Megtartásra került az első farsang, az első egyházközségi bográcsgulyás főzés. A nők és a férfiak is elzarándokoltak Máriapócsra, mint ahogyan a gyerekek is rész vettek Máriapócson a gyermekbúcsún. Ezen túl megtartásra került az anyák napi ünnepség, felnőttek keresztelkedtek, adománygyűjtés folyt a dévai gyerekek számára, melyet el is juttattak személyesen. A férfiak ismételten meglátogatták a dámóci szerzeteseket, illetve borkóstolás volt Tállyán. A karácsonykor már kb. 100-120 család vett részt a liturgián.
2008. évben megkezdődik az egyházközséghez tartozó családok baráti kapcsolatának kialakítása. Megjelenik a Görögtűz DVD. 3 kiadása is. Nő a felnőttek keresztelkedése, és az elsőáldozók száma, megtartásra kerül a mikulás ünnepség is, míg karácsonyra az egyházközséghez már kb. 200 család tartozik. A férfiak és a házaspárok ebben az évben is elzarándokoltak Máriapócsra.
2009. év több szempontból is kiemelkedő. Isten kegyelmében részesülve február 07-én részt veszünk a máriapócsi kegykép zarándoklaton, Hajdúdorogra visszük a kegyképet.
Március 15. napján Kocsis Fülöp püspök hivatalosan is megalapítja az önálló Örökösföldi Görögkatolikus Egyházközséget, melyet március 22. napján liturgia keretében hirdet ki, parókusnak Dr. Papp Miklóst nevezve ki.
Akik ebben részt vettünk, valami olyan maradandó létrejövetelének lehettünk részesei, ami halálunk után is megmarad. Nagypapaként és nagymamaként majd büszkén mutogathatjuk a templomot és az egyházközséget: „Igen, az alapításban mi is részt vettünk!” És unokáink is büszkék lesznek ránk, abban a tudatban, hogy az ő családjuk életének része az az egyház, az a templom. Az ember élete folyamán ugyanis annyit küzd mulandó dolgokért, olyan sokat fáradunk a létfenntartásért, pedig maradandót alkotni az igazi teljesítmény. Maradandó az, ami örökké megmarad: ilyenek a gyerekeink, ilyenek a jó tetteink, és ilyen egy egyházközség alapítása, templom felépítése is. Amíg itt emberek fognak lakni és Liturgiát fognak végezni, addig mindig megemlékeznek „ezen egyházközség boldog és örökemlékű alapítóiról és jótevőiről”. S ebben mi már mindig benne leszünk, ha meghaltunk is. Ilyen történelmi időt megérni, ahol az örökkévalót megérintjük – külön kegyelem, s hálásak lehetünk érte az Istennek!!
Egy egyházközség alapítása egy munka vége, és egy másik munka kezdete. A szervezőmunka vége, az ideiglenesség vége. Most egy új korszak kezdődik: a templomépítés korszaka.